2015 m. balandžio 24 d., penktadienis

Gandro lizdą užpuolė erelis

Mes ir toliau stebime Juodojo gandro porelės gyvenimą.
Štai vieną dieną įsijungus tiesioginę gandro lizdo transliaciją, žandikaulį atvipti ir akis išsiplėsti privertė štai toks vaizdelis


Jūrinis erelis užpuolė gandro lizdą. Taip ir norėjosi su ranka nubaidyti, nes juk vaizdą stebi tiesiogiai, bet padaryti nieko negali, nes esi toli toli :)
Tuo metu vyko drama - kas bus?


Erelis atkakliai gynė savo grobį, tad gandrui teliko tik laukti... vis matėm, kad suka ratus aukštai...



Vis bandė paimti kiaušinį.



 Jam sunkiai sekėsi pagriebti, bet pagaliau tvirtai suėmė į snapą, pasilypėjo ant tvirtesnio pagrindo, norėjo pasidėti, su koja prisilaikyti... tik šlept ir nukrito kiaušinis ant miško paklotės...

 Erelis pasišalino iš lizdo... tačiau neilgam, tuoj pat vėl sugrįžo ir ėmėsi antro kiaušinio...


Su antru lygiai tokia pati istorija :( ... negi taip visus gandro kiaušinius ir išmėtys iš lizdo? ... Specialistai ornitologai sako, kad gandras dar spėtų sudėti antrą kiaušinių dėtį ir išperėti...


Erelis ir vėl pasišalino. Šį kartą jau tolėliau, todėl į lizdą sugrįžo aplink vis ratus sukęs gandras.



Susirideno kiaušinukus į "krūvą"... ir ėmė juos toliau šildyti. Drama truko apie 40 minučių. Ar nebus atšalę kiaušiniai? ar išsiris likę du iš keturių gandriukai?




Juodasis gandras (Ciconia nigra)

Internetu galima tiesiogiai stebėti juodojo gandro gyvenimą (Latvija) Paspaudus šią nuorodą.

Įprastas vaizdas, kurį galima pamatyti šiuo metu yra toks:


Šiuo metu yra perimi keturi kiaušiniai.

Šiandien pavyko užfiksuoti juodųjų gandrų porą :)









Juodasis gandras (lot. Ciconia nigra) – gandrinių (Ciconiidae) šeimos paukštis, kuris nesunkiai atpažįstamas iš juodos spalvos. Už baltąjį gandrą šiek tiek mažesnis. Kūnas 52-58 cm aukščio, apie 3 kg svorio. Galva, kaklas, pagurklis, viršutinė kūno pusė juodi, žalsvai rausvo metalinio blizgesio. Krūtinė, pilvas, pauodegys ir sparnų apačia balti. Snapas, kojos bei žiedas apie akis raudoni. Tai labai atsargus ir žmogaus vengiantis paukštis.

Maistas įvairus – varlės, dėlės, žiogai, kurmiai, sliekai, karkvabaliai, vandens vabzdžiai, žuvys.
Į Lietuvą šie paukščiai atskrenda balandžio mėnesį, išskrenda rugpjūtį.

Balsas tylus, snapu kalena retai. Mėgsta senus tamsius miškus, pelkes, sunkiai prieinamas vietas. Lizdą krauna stambių lapuočių medžių viršūnėje, kartais net ant nusvirusios šakos. Atskiri lizdai turi būti ne arčiau kaip per 6 km vienas nuo kito. O lizdą suka iš šapelių, pagalių, ir kad sutvirtėtų dar deda mėšlo.

Deda 3-5 baltus kiaušinius, su žalsvu atspalviu. Peri 30 dienų. Išsiritę jaunikliai lizde išbūna apie 65 dienas, kol subręsta ir išmoksta skraidyti.

Lietuvoje reta rūšis, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.
Dalis jauniklių žūva lizduose, taip pat žūva dalis suaugusių paukščių, kertami seni miškų masyvai. Tai kelia grėsmę juodojo gandro populiacijai. Draudžiama šiuos paukščius medžioti ar kitaip naikinti.
(informacija iš Vikipedijos)

Juodojo gandro paplitimo arealas:



oranžinė spalva - vasaros gyvenamosios vietos;
mėlyna spalva - žiemos gyvenamosios vietos;
žalia spalva - nuolatinės gyvenamos vietos.


Paveikslas paimtas iš: "Ciconia nigra distr". Licencijuotas kaip CC BY-SA 2.5 iš Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ciconia_nigra_distr.png#/media/File:Ciconia_nigra_distr.png